Bánó Birtok workshop
Kosárfonás a Húsvéti készülődés jegyében
2019. március 30-31. (szombat-vasárnap)
A másfél napos program lehetőséget kínál az érdeklődők számára, hogy kipróbálják magukat a kosárfonás mesterségben, megismerkedjenek a fűzvessző sajátosságaival és a Húsvéthoz kapcsolódó használati tárgyakat – szappantartót, kínáló tálcát, kis kosarat, sőt, ha marad rá idő, madáretetőt, kopogtató ajtódíszt is – készítsenek.
A program során Legeza Márta, a Human Sanat Bt. és a Hagyományok Háza munkatársa, a kosárfonó mesterség elhivatott képviselője lesz segítségünkre. Ő lesz a program háziasszonya, aki bevezeti a résztvevőket e nagy múltra visszatekintő kézműves alkotómunka rejtelmeibe.
Fonatok és Kötődések kiállítás
A szálasanyagok iránt elhivatott két MMA ösztöndíjas kézműves, Legeza Márta népi iparművész, Népművészet Ifjú Mestere kosárfonó és Négyes Tímea székkötő mester közös kiállítása különleges élményt kínál a látogatóknak, hiszen páratlan anyaga szépen bemutatja kötődésüket mesterségükhöz és elköteleződésüket szakmájuk iránt.
Legeza Márti külföldi tanulmányútjainak sokszínű anyaga mellett a hazai népi iparművész mestereknél tett műhelymunkáinak termése, valamint nagy tudású mestereinek alkotásai is láthatók lesznek a kiállításon, így a látogatók nemcsak az európai kosárfonási hagyományból kaphatnak ízelítőt, hazai viszonylatban is újszerű technikákkal, sajátos formavilággal, anyagkombinációkkal megalkotott kosarakban gyönyörködve, hanem a magyar kosárfonási hagyomány jellegzetes darabjaiból is. Felbecsülhetetlen kulturális kincs hagyományozódik mestereinken keresztül és általunk, nekünk egyetlen kötelességünk, hogy jól bánjunk a megszerzett tudással, mert csak így élhet tovább a hagyomány.
A székkötő mesterség fehér holló a népi kismesterségek között, kihalóban van. Négyes Tímea ennek a ritka mesterségnek a mélyreható ismerője. Több mint 200 elkészített, 14 zsűrizett tárgy, egy országos pályázati nagydíj és a 2018-as Év Mestere-díj dicséri munkáját.
Mindketten szakmájukban megmaradtak a magyar népművészet szeretetében, a hazaihoz való ragaszkodásban.
Szeretettel várjuk a kiállítás megnyitó ünnepségére 2021. október 22-én 14 órára a Magyar Népi Iparművészeti Múzeumba.
A kiállítást megnyitja:
dr. Fehér Anikó karnagy, népzenekutató, MMA MMKI munkatársa és
Balogh Károly kosárfonó népi iparművész
A kiállítás 2021. november 20-ig, keddtől szombatig 10-18 óra között látogatható.
További információ:
Magyar Népi Iparművészeti Múzeum
1011 Budapest, Fő utca 6.
(+36) 30 615 4134
Fonatok és Kötődések kiállítás- Tárlatvezetések
A szálasanyagok iránt elhivatott két MMA ösztöndíjas kézműves, Legeza Márta népi iparművész, Népművészet Ifjú Mestere kosárfonó és Négyes Tímea székkötő mester közös kiállítása különleges élményt kínál a látogatóknak, hiszen páratlan anyaga szépen bemutatja kötődésüket mesterségükhöz és elköteleződésüket szakmájuk iránt.
Még nagyobb az élmény, ha a tárgyak mögött rejlő történeteket, élményeket, mestereket, gondolatokat és mesterségbeli titkokat is megismerjük, ráadásul magától az alkotótól.
Legeza Márta november 5-i és 10-i tárlatvezetésein saját szakmai életútjáról, inspirációiról, mestereiről, hitvallásáról is mesél tárgyainak bemutatása mellett.
November 15-én, vetített képes előadáson pedig az európai uniós Erasmus + Felnőttoktatási mobilitási pályázatokban rejlő lehetőségeket ismerteti saját, dániai, norvégiai, franciaországi és olaszországi tanulmányútjai kapcsán.
Fészek műhelymunka fogyatékkal élő fiataloknak
2021. október 25-én a Biatorbágyi Fészek Fogyatékkal Élők Nappali Ellátójának tartottunk vesszőfonó műhelymunkát.
Fonódások műhelymunka a Pasaréti Közösségi Házban
2021. október 16-17-én és 2021. november 20-21-én a Human Sanat Bt. a Pasaréti Közösségi Házban tartott 4 egynapos, más-más tematikájú képzést.
Első napon már gyakorlattal rendelkező fonóknak tanítottuk meg a Dániában tanult katalán aljra fonott ír berakásos, oldalfonásos kosár elkészítésének mikéntjét.
Második napon a szintén Dániában tanult menetes fonást kerek aljra, csavart füllel.
Második hétvége tematikája a karácsonyi dekorációk, random csillag és karácsonyfa, amit Márta Erasmusos műhelymunkán sajátított el Norvégiában.